Pomimo niejednokrotnie wysokich cen leków, w każdym domu, jak wynika z badań, znajduje się sporo leków, która straciły swoją ważność, czyli minął termin przydatności do spożycia.
Z czego wynika takie marnotrawstwo? Prawdopodobnie z nieuwagi i zapominania o tym, że leki również mają swój termin spożycia opisany na każdym opakowaniu. Nawet najdalszy termin w końcu kiedyś nadchodzi i zawsze każdemu wydaje się, że minęło to bardzo szybko.
Niezależnie od powodów, leki przeterminowane pod żadnym pozorem nie powinny zostać użyte! Dotyczy to wszelkich leków i ich form: pastylek, tabletek, syropów czy zastrzyków. Za każdym razem grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym poważnym uszczerbkiem na zdrowiu a nawet śmiercią. Nie można nigdy lekceważyć terminów na opakowaniach i zawsze przed zażyciem leku należy je sprawdzić.
Co jednak zrobić, gdy zdarzy się znaleźć przeterminowany lek? Dawniej popularną metodą było wrzucenie leku do muszli lub do kubła na śmieci. Obydwa sposoby są niestety niebezpieczne. Pierwszy dla środowiska naturalnego a tym samym dla ludzi, bowiem leki mogą spowodować zatrucie wody i gleby lub gromadzenie się w nich substancji w większej ilości niebezpiecznych dla zwierząt i człowieka. Drugi dlatego, że zarówno śmietniki stojące pod domem jak i składowiska śmieci są przeszukiwane przez osoby biedne i bezdomne. Wyrzucony lek może trafić w ręce takiej osoby, która zażywając przeterminowany i nieprzepisany jej lek, naraża się na wielkie niebezpieczeństwo.
Jedynym dozwolonym sposobem pozbycia się przeterminowanych leków, jest odniesienie ich do apteki. W każdej aptece znajduje się specjalny pojemnik, do którego należy wrzucać stare nieprzydatne leki. Zostaną one zutylizowane w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób. Tylko to gwarantuje, że leki nie dostaną się w niepowołane ręce albo do środowiska naturalnego.