Zbieramy różne rzeczy, od baterii po makulaturę. Baterie – szkodliwe, makulatura – oszczędzanie drzew. Zbieramy również korki.
W szkołach, miejscach pracy czy w innych miejscach publicznych można spotkać kolorowe kartony z naklejkami informującymi o fakcie, że „tu można oddać korki”. Zbieramy je najczęściej na akcje charytatywne dla firm, które w zamian za kilkanaście bądź kilkaset tysięcy korków obiecują dofinansowanie do operacji czy nowy wózek inwalidzki dla potrzebującego.
Akcja zbierania korków najlepiej ma się w szkołach gdzie został wprowadzony system punktowy ocen z zachowania. Uczniowie zbierają w domu korki, odkręcają i uczą pozostałych domowników podobnego zachowania. W końcu dochodzi do tego, że zbieranie korków wchodzi w nawyk wszystkim domownikom a w całym domu można spotkać poukładane korki oczekujące na oddanie w szkole. Po co firmom korki? Przetapiając plastik? Otóż nie. Wyobraźmy sobie wielkie wysypisko śmieci i sprzęt służący do kompresowania odpadów, który zgniata tony nieczystości. W butelkach plastikowych czy pojemnikach po chemicznych środkach znajduje się powietrze. Nawet pusta, zgnieciona butelka po zakręceniu korkiem zajmuje sporo miejsca. Poza tym w wyrzuconych butelkach można spotkać zakręcone najrozmaitsze rzeczy, takie które spokojnie mogłyby rozłożyć się w środowisku naturalnym. Nieodpowiedzialni użytkownicy naszej planety mają upodobania do wrzucania ogryzek, karmy dla psów i innego pożywienia. Odkręcone korki przy milionach butelek pozwalają na znaczne zmniejszenie obszaru jaki zajmują śmieci, co przekłada się oczywiście na ilość zajmowanego przez wysypisko miejsca, a to ostatnie na pieniądze. Taniej wychodzi przedsiębiorstwom zajmującym się nieczystościami ufundować wózek inwalidzki.
Zbierając korki możemy nie tylko pomóc potrzebującym. Taki nawyk pozwala na zmniejszenie obszaru zajmowanych śmieci, których jak wiadomo nie ubywa. Jeżeli nie chcemy oddawać korków, bo po prostu mamy taki kaprys warto chociaż odkręcić ten korek i rzucić go luzem, taka mała czynność może zrobić wiele dobrego dla naszego środowiska, za które jesteśmy odpowiedzialni.